Strona Główna > Tryb działania
Menu BIP
Strona Główna
STRONA GŁÓWNA BIP
MUZEUM
Charakterystyka Muzeum
Status prawny
Statut
Tryb działania
Organizacja
Rada Muzeum
Majątek Muzeum
Rejestry / Inwentarze
Przetargi archiwum
Przetargi
Zamówienia na dostawy i usługi z zakresu działalności kulturalnej
Dane adresowe
Redakcja
Informacje nie udostępnione w BIP
OFERTA
Wybrana prezentacja
Wystawy
Stałe imprezy artystyczno-kulturalne
Informacje dla zwiedzających
REJESTR ZMIAN
Rejestr Zmian
WYSZUKIWARKA
Charakterystyka Muzeum PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Krystyna Janota   
piątek, 29 czerwca 2007


CHARAKTERYSTYKA MUZEUM PIASTÓW ŚLĄSKICH.

Muzeum Piastów Śląskich realizuje zadania wyznaczone dla niego w obowiązujących przepisach prawa jako instytucja kultury o charakterze naukowo-badawczym i dokumentacyjnym oraz oświatowo - upowszechnieniowym z siedzibą w renesansowym Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, a terenem jego działalności jest obszar Rzeczypospolitej Polski.
Nadzór nad Muzeum sprawują współprowadzący: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Opolskie i Starostwo Powiatowe w Brzegu, którzy:
  1. zapewniają Muzeum środki dla jego utrzymania i rozwoju,
  2. inspirują, koordynują, nadzorują i kontrolują całokształt działalności Muzeum.
Muzeum w Brzegu jest jedyną instytucją w Polsce powołaną administracyjnie, która zajmuje się problematyką Piastów Śląskich.
    Jest jedną z najważniejszych placówek upowszechniania kultury na terenie miasta Brzegu, a także na terenie województwa opolskiego.
Brzeskie Muzeum jest instytucją, która gromadzi, przechowuje, magazynuje, konserwuje, opracowuje i udostępnia muzealia w zakresie archeologii, historii, sztuki i rzemiosła artystycznego o wielowymiarowym znaczeniu dokumentacyjno - historycznym i artystycznym dla przeszłość ogólnonarodowej, a w szczególności do lokalnych dziejów śląskich. Spora część zgromadzonych muzealiów posiada unikalne wartości o charakterze i znaczeniu ogólnoeuropejskim.
    Muzeum Piastów Śląskich  w Brzegu prowadzi również badania naukowe i działalność oświatowo-upowszechnieniową w zakresie ustalonym statutem, a także współdziała w upowszechnianiu nauki, kultury i sztuki z instytucjami i organizacjami o podobnych celach. Z tej racji zamek brzeski jest miejscem wielu imprez kulturalnych i naukowych o randze krajowej i międzynarodowej.
Zmieniony (czwartek, 23 listopadaa 2017)
« wstecz   dalej »